Za onemocněními plic či dokonce úmrtími spojovanými s elektronickými cigaretami stojí s nejvyšší pravděpo- dobností acetáty vitamínu E. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která našla příslušné octany ve všech 29 vzorcích, jež zkoumala. Zřejmě na následky tak zvaného vapingu zemřelo ve Spojených státech už 39 lidí a další 2 tisícovky trpí zdravotními potížemi.
„Je to poprvé, co jsme objevili po dezřelou látku v biologických a vzorcích pacientů s těmito onemocněními plic,“
uvedl institut v tiskové zprávě. „Nález poskytuje přímý důkaz acetátu vitamí- nu E jako hlavní příčiny poškození plic,“ dodal. CDC nicméně nevylučuje, že i když se žádná jiná škodlivá látka neobjevila, může být problémem kom- binace dvou a více různých látek. Octany tohoto vitamínu se nacházejí v celé řadě produktů, jsou však škod- livé, pokud je člověk vdechne, poukazu- je server Deutsche Welle.
Nejvíce zdravotních komplikací po- chází z užívání produktů obsahujících THC, hlavní psychotropní látku v ma-
rihuaně. Vitamínového acetátu bývá v těchto výrobcích používáno jako zahušťovadla, zejména ve výrobcích z černého trhu. Podle CDC řada ne- mocných přiznala, že elektronické ci- garety kupovala právě od pochybných prodejců. Podezření na acetát vitaminu E už měli v září ve státě New York.
Zdroj: ECHO 24 10.11.2019
https://www.echo24.cz/a/SXpTU/za- hadnaumrtipokoureniecigaretob- jasnenamuzezanezrejmeacetatvita- minuezjistilivusa
E-cigarety, také známé jako Vaping nebo Vapování , umožňují uživatelům inhalovat nikotin ve formě páry a ne- vdechují tím kouř. Na rozdíl od ciga- ret tak nespalují tabák a neprodukují dehet nebo oxid uhelnatý. Obsahují však nikotin, který je návykový, ale relativně neškodný.
Vapování je mnohem méně škodlivé než kouření. Došli k závěru odborníci z několika klíčových orgánů včetně or- ganizace Cancer Research UK, Public Health England (PHE) a US National Academies of Sciences, Engineering and Medicine.
NHS i Public Health England (PHE) podporují vaping před kouřením. V roce 2015 bylo podle zprávy PHE odhadováno, že vaping byl o 95 procent méně škodlivý než kouření.
Ann McNeill, profesorka závislostí na tabáku na King’s College London, řekla The Independent: „Vaping není bez rizika, ale je mnohem méně riskantní než kouření, které zabije ve Velké Británii ročně téměř 100 000 lidí.
„Pokud jste kuřák, který se sna- ží přestat kouřit, zkuste vapovat, ale
kupujte si výrobky od renomovaného zdroje. A pokud jste vaper, je lepší po- kračovat , než se vrátit ke kouření. “
Profesor John Newton, ředitel pro zlepšování zdraví na PHE, řekl:
„Vaping není bez rizik. Pokud nekou- říte, tak ani nevapujte.“
Ale pokud kouříte, je pro vaše zdraví lepší přejít na vaping než po- kračovat v kouření. Čím dříve přesta- nete úplně s vším, tím lépe. “
Kouření cigaret je podle Centers for Disease Control v USA hlavní příčinou úmrtí, kterým lze zabránit
v USA. Každý rok zabije 480 000 lidí, což je téměř jedna z pěti úmrtí.
Tabák je také jednou z hlavních příčin úmrtí a nemocí v Indii a kaž- doročně představuje téměř 900 000 úmrtí. Ve Velké Británii způsobuje ročně téměř 80 000 úmrtí.
Hlavní klinický výzkum financova- ný zdravotnickým výzkumem ve Vel- ké Británii, který zjistil, že e-cigarety byly téměř dvakrát tak účinné, aby pomohly kuřákům přestat kouřit ve srovnání s jinými alternativami, jako jsou nikotinové náplasti a žvýkačky.
Zdroj: Independent 12.11.2019
https://www.independent.co.uk/ex- plainers/vapingdeathsdiseaseillness
safetytobaccoecigarettesmoking
Další odkazy: https://www.cdc.gov/tobacco/basic_in- formation/ecigarettes/severelungdi- sease.html
https://www.televizeseznam.cz/video/ nazdravi/kralikova63986731
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ rozstrelelektronickecigaretykoure- nizakazskodlivostroberthrdlicka.
https://video.aktualne.cz/dvtv/mu- zouecigaretyzabijetjetohysteriev
usakouriliconem/r~6a398fc2d3e- b11e9926e0cc47ab5f122/
https://plus.rozhlas.cz/lidemeliprestat
kouritnehromadneprechazetnaeci- garetyzada-odpurce8048847ffbclid- IwAR0VWrO0sGKSyHFIqqT f - Gltn4lCmWmACjguzqlWLyiKPTX- wASTpEVQjy6A
Ve Spojených Státech bylo hlášeno 800 případů poškození plic a potvrzeno
12 úmrtí, které spojovala anamné- za používání elektronických cigaret. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) v této souvislosti vydalo varovné prohlášení. Skutečně je ovšem důvod k obavám a zvláště, když uvážíme, že elektronic- ké cigarety jsou odbornou veřejností uznávány jako méně riziková varianta přísunu nikotinu do těla, než je kouření klasických cigaret? Ptali jsme se pro- fesorky Evy Králíkové, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.
Kdysi jste prohlásila, že lidé kouři kvůli nikotinu, ale umírají na zplodi- ny z kouře. Platí tato teze i po úmrtích na e-cigarety ve Spojených Státech?
Ano. Nebyla to totiž „úmrtí na e- cigarety“. Ty jsou na trhu více než 12 let a nic podobného zatím není známo. Od letošního srpna byla v USA hláše- na poškození plic většinou u mladých, jinak zdravých lidí, kteří měli spo- lečné jedno: vapovali a to v naprosté většině ilegální oleje s výtažky mari- huany, tedy nikoli standardní e-ciga- rety. THC je rozpustné právě v oleji, zatímco v klasických e-cigaretách žádné oleje nejsou.
Jak si vysvětlujete varování americ- kého centra pro kontrolu nemocí CDC před e-cigaretami?
Nepovažuji je za šťastné, protože nerozlišuje klasické e-cigarety, legálně prodávané a splňující určité standar- dy od vapování ilegálních směsí, na- víc nikoli na bázi alkoholu, ale olejů.
Samozřejmě je logické, že by nikdo ne- měl vdechovat neznámé látky či směsi s neznámým složením, na tom se shodne- me. Jistě je ale třeba reagovat na náhlá plicní onemocnění i úmrtí. CDC vydala
Lze říci, že klíčem k bezpečnému užívání e-cigaret je složení náplní? Je nějak regulováno?
Direktiva EU stanoví koncentraci nikotinu maximálně na 20 mg/ml a ma- ximální objem náplně 10 ml. Tekutina by neměla obsahovat toxické látky. Kro- mě koncentrace ale záleží i na způso- bu zahřátí a to nijak regulováno není, ani kvalita baterek.
Jak moc je v Česku bezpečné vapová- ní e-cigaret, které jsou zde na legálním trhu? V Lidových novinách jste použila příklad salmonely v kuřatech, lze ho chápat tak, že když nebudou e-cigarety kontaminovány například oleji THC, není jejich používání životu nebezpeč- né? Pokud je v Evropě THC zakázáno, lze vyloučit, že by se tu mohla zopako- vat situace ze Spojených států (pokud budou lidé používat legální výrobky)?
Cokoli se může kontaminovat čím- koli, to nelze nikdy vyloučit. Mohu jen zopakovat, že nejlepší je dýchat čistý vzduch. E-cigarety nikdo nedoporučuje dětem nebo nekuřákům, ale pokud kuřák nedokázal přestat kouřit, jsou nepochyb- ně méně rizikovou variantou, jak dostat nikotin. Méně rizikovou! Nikoli „zdra- vější“, nikoli neškodnou – ale riziko je
v porovnání s kouřením zcela minimální.
Jak hodnotíte stanovisko Minister- stva zdravotnictví k zmíněnému va- rování CDC? Odpovídá české realitě, je namístě?
Pokud vím, MZ vydalo ke dnešnímu dni jen překlad prohlášení CDC, žádné své stanovisko. Nemyslím, že by se toto téma mělo u nás řešit: jednalo se o kon- taminaci ilegálních olejů s THC či ile- gálních vapovacích směsí s nikotinem. Varování před inhalováním neznámých látek je však jistě na místě.
Konzultuje s Vámi Ministerstvo zdravotnictví svá stanoviska, do jaké míry jeho úředníky zajímají stanoviska odborníků na závislosti?
Ne, nejsem poradce ministerstva.
Varování CDC se týká e-cigaret, nikoliv výrobků na bázi zahřívaného tabáku. Jsou tyto výrobky z hlediska kontaminace jinými látkami bezpečněj- ší než e-cigarety?
Zahřívaný, nahřívaný či správně ře- čeno tlející tabák je skutečně výrobek na bázi tabáku, nikoli čistého nikotinu, jako je tomu v e-cigaretách. Proces, který tam probíhá, je tlení, jak jsem byla poučena odborníkem. Konzumenti tohoto tabáku tedy vdechují zcela jistě více toxických látek než ti, kdo užívají e-cigarety.
Zdroj: Zdravotnický deník 27.9.2019
Kupujte náplně u seriózních prodejců!